Utlämnande av allmänna handlingar

Offentlighetsprincipen


Tryckfrihetsförordningen (TF) är en av Sveriges grundlagar. Den ger alla svenska och utländska medborgare rätt att ta del av kommunens verksamhet. Rätten att ta del av allmänna och offentliga handlingar hos förvaltningar och myndigheter, kallas offentlighetsprincipen.
 
Syftet med offentlighetsprincipen är att enskilda människor och sammanslutningar ska ges möjlighet till insyn i den offentliga makten och användningen av offentliga medel. Medborgaren ska fritt kunna bilda sig åsikter, påverka utövningen av offentlig makt och bevaka sina rättigheter och intressen.
 
Kommunen är skyldig att upplysa och hjälpa allmänheten att få ta del av allmänna uppgifter och handlingar.
 

Ta del av allmän handling


Vill du ta del av allmänna handlingar kontakta kommunens växel eller kommunarkivarien. För att underlätta framtagningen av efterfrågade uppgifter eller handlingar måste du lämna sådana uppgifter som gör det möjligt att identifiera handlingen. Följande uppgifter ger en god vägledning vid framtagningen av handlingar:

·  Innehåll
·  Vid vilken förvaltning/nämnd har handlingen uppförts
·  Vilket år upprättades handlingen
·  Fastighetsbeteckning, personnummer etc.  

 
Allmänna handlingar ska lämnas ut skyndsamt. Du har möjlighet att läsa handlingen på plats, skriva av dem eller be att få kopior att ta med dig.  Det är inte möjligt att låna hem kommunens handlingar.

Om det inte är självklart att uppgifterna i handlingen är allmänna eller att de omfattas av sekretess behövs viss tid ges för bedömning innan utlämnande.
 
När kommunen beslutar om att inte lämna ut uppgifter eller handlingar skrivs ett särskilt beslut med hänvisning till aktuell bestämmelse i Sekretesslagen.
 

Du får vara anonym


Du behöver inte tala om vem du är när du vill ta del av allmänna handlingar som är offentliga. Du behöver heller inte berätta varför du vill ta del av handlingarna.
 
Vid förfrågan efter en handling som kan omfattas av sekretess, är kommunen skyldig enligt Sekretesslagen att få veta vem som frågar efter uppgifterna och vad de ska användas till.
 
Sekretessbelagda uppgifter får inte lämnas ut. Den främsta anledningen är för att skydda enskildas personliga och ekonomiska förhållanden. Om du nekas att ta del av en handling, ska du enligt lagen få ett skriftligt besked om detta.

 

Överklagande


Om du anser att kommunen gjort fel vid beslut om att inte lämna ut begärda uppgifter/handlingar, har du möjlighet att överklaga beslutet hos kammarrätten. Information om hur man går tillväga vid överklagandet finns med i beslutet.

 

Senast uppdaterad: 2010-03-12, av Klas Hoglund
Sidansvarig: Therese Jernberg