
Fröbibliotek
Nu öppnar Sjuhärads fröbibliotek i Bollebygd. Bollebygds bibliotek blir 23 februari 2026 även en plats för att låna fröer, lära sig mer om odling och bidra till att bevara vårt gröna kulturarv.
På biblioteken i Bollebygd, Borås, Mark och Svenljunga kommer det att finnas så kallade fröbibliotek i vår. Borås och Mark har varit med ett år och nu är även dags för Bollebygds och Svenljungas bibliotek att också vara med.
Sjuhärads fröbibliotek är en del av Sjuhärads kulturplan 2024–2027 och syftar till att stärka den lokala identiteten samt inspirera fler att börja odla.
Dags för invigning 23 februari
Måndag 23 februari kl 15.00 är det dags för invigning av Sjuhärads fröbibliotek på Bollebygds bibliotek. Vi bjuder på cider med tilltugg och mingel vid invigningen.
Fröbiblioteket kommer vara tillgängligt från 23 februari och fram till midsommar.
Odlingsaktiviteter under våren
Varje månad erbjuder vi - i de deltagande kommunerna - föreläsningar eller workshops där du kan lära dig mer om odling.
Första aktiviteten (efter själva invigningen) med koppling till fröbiblioteket i Bollebygd är en föreläsning 1 april kl 18.30 med Bella Lind från Trädgårdsglädje.
Fler odlingsaktiviteter kommer i vår - både på Bollebygds bibliotek och på de andra deltagande biblioteken i Sjuhärad, så håll utkik på webbplatsen för Knallebiblioteken.
Knallebibliotekens webbplats Länk till annan webbplats.
Hur fungerar ett fröbibliotek?
Fröbiblioteket fungerar som en tillfällig aktivitet, en "pop up", under cirka tre månader i bibliotekens verksamhet. Där lånar du fröer på våren, odlar hemma över sommaren och lämnar tillbaka frön från din skörd på hösten. Det ska vara enkelt att börja odla, även för den som aldrig provat förut.
Själva biblioteket består av en stor träbox, byggd av virke från våra egna skogar, med olika lådor och fack för fröer – grönsaker, annueller, perenner och bienner. Det finns både enkla och mer avancerade sorter, anpassade för odling i allt från krukor på balkongen till pallkragar i trädgården.
Många av fröerna är kulturarvsorter – växter som odlats och anpassats genom generationer. Det bästa sättet att bevara dem är att fortsätta odla och dela dem.
En plats för gemenskap och delaktighet
Fröbiblioteket är mer än bara fröer – det skapar också en plattform för samtal, samarbete och nya möten. Här kan besökare delta i aktiviteter som fröpackning, odlingsträffar och workshops som.
Under 2026 kommer Sjuhärads fröbibliotek finnas på:
- Bollebygds bibliotek
- Borås Stadsbibliotek
- Horreds bibliotek
- Fritsla bibliotek
- Svenljunga bibliotek

Senast uppdaterad: 2026-02-03 Publicerad av: webbredaktionen@bollebygd.se


